Pokud vám vaše současná zdravotní pojišťovna z nějakého důvodu nevyhovuje a uvažujete proto o její změně, bylo by dobré si nejprve zjistit několik informací, abyste se vyhnuli případným nesnázím. Není to nic složitého, stačí se řídit několika jednoduchými radami.

V prvé řadě si dejte dobrý pozor na tzv. „pouliční“ náborové akce – tedy na lidi, kteří se na vás usmívají zpoza stánku a nabízejí vám velmi lákavé podmínky. V drtivé většině případů se za líbivým povrchem skrývá už méně příjemné velké „ale“ (nejčastěji uvedené na zadní straně smlouvy malým písmem). Dejte si tedy dobrý pozor, abyste se zbytečně nedostali do potíží, ze kterých se vám bude obtížně vymotávat.

Nabídka pojišťovny a její služby

Podívejte se na všechny bonusy, které nová pojišťovna nabízí. Dost často se stává, že lidé sice k jiné pojišťovně přestoupí, ale nevyužijí ani zdaleka všech služeb, jež mají k dispozici. Odhlášení od staré zdravotní pojišťovny provádí nová pojišťovna – také vám zašle novou kartičku, s níž následně budete navštěvovat lékaře.

Zjistěte si, jestli váš současný lékař má s danou pojišťovnou, ke které chcete přestoupit, sjednanou smlouvu. Pokud by ji totiž neměl, museli byste si veškeré úkony, která na vás bude provádět, hradit ze svého, tím pádem by zdravotní pojištění ztrácelo význam. A netýká se to jen zákroků, ale také vyšetření a léků. O změně zdravotní pojišťovny informujte svého lékaře co nejdříve – nejlépe při další návštěvě. Zaměstnanci musí svého zaměstnavatele uvědomit nejpozději do osmého pracovního dne od změny.

Samotná změna pojišťovny

Zdravotní pojišťovnu můžete změnit pouze jednou za rok, a to i v případě, že vám něco zásadně nevyhovuje. Podle toho, kdy požádáte o změnu, přestoupíte k nové pojišťovně buď 1. července, nebo 1. ledna. Jindy či častěji není změna možná.

Abyste mohli přejít k nové pojišťovně, musíte vyplnit a vlastnoručně podepsat papírovou přihlášku, kterou nelze nahradit elektronickým formulářem. Jestliže jste osobou výdělečně činnou, musíte též doložit potvrzení o výši záloh, které jste hradili předchozí pojišťovně. Pokud za vás platí pojištění stát, prokazujete nárok na zařazení do dané kategorie (např. vyplněním statutu studenta). Poté, co máte vyplněnou přihlášku, budete už potřebovat pouze platný občanský průkaz (jestliže jste dosud nedosáhli plnoletosti, tak i podpis zákonného zástupce).

Změna zdravotní pojišťovny je bez poplatku. Jak již bylo zmíněno – není to nic složitého, ale je třeba být obezřetný a nenechat se zlákat první „bezchybně vyhlížející“ nabídkou. Určitě si vždycky zjistěte maximum informací o dané pojišťovně, nejlépe se poptejte někoho, kdo s ní má už zkušenosti. Pokud tuto možnost nemáte, přečtěte si aspoň recenze na internetu, ty by vám mohly dát minimálně hrubé obrysy. Také hledejte hlavně mezi známými jmény – jednak se nemusíte obávat podvodu, ale také je zde větší pravděpodobnost, že budou mít dostatek poboček a smluv s větším množstvím lékařů a nemocnic.