V případě pořízení družstevního bytu se nejedná o koupi jako takovou, ale o převod členských práv. Vlastníkem bytu je družstvo. Z toho důvodu není možné družstevní byt použít jako zástavu vůči bance. Lze tedy vůbec získat hypoteční úvěr na družtevní byt?

Máte jinou zástavu?

K vyřízení hypotéky můžete jako zástavu využít jinou nemovitost (byt, dům, stavební pozemek) v dostatečné hodnotě. Nejčastěji je to nemovitost rodičů či dalších příbuzných.

Jakou zástavu lze použít?

Banka akceptuje vždy jen nemovitost určenou k bydlení. Jako zástavu je tedy možné použít:

  • Kupovanou nemovitost – může to být stavební pozemek (pro účel stavby domu k bydlení), byt v osobním vlastnictví, rodinný dům.
  • Nemovitost ve vlastnictví rodinných příslušníků. Ke schvalovacímu procesu je třeba doložit vztah mezi majitelem „jiné“ nemovitosti a žadatelem o úvěr.
  • Kombinace více nemovitostí výše uvedených.


Abyste včas věděli, zda vám bude dostačovat hodnota zastavované nemovitosti, můžete si na své náklady objednat odhadce banky, kterou jste si vybrali a ještě před vyřizováním budete mít jasno. Není to levné, ale lépe špatná informace zavčas, než žádná.

Nemáte-li jinou zástavu

Pokud nemáte možnost jiné zástavy, ale v době "koupě" je družstvem již povolen následný převod bytu do osobního vlastnictví, je možné vyřídit tzv. předhypoteční úvěr. Ten je řádově o 1% p.a. dražší do doby, než byt přejde do osobního vlastnictví. Poté je byt následně zastaven vůči bance. Předhypoteční úvěr však nabízejí jen některé banky.

Další možností je úvěr ze stavebního spoření. U některých stavebních spořitelen je také možné vzít si úvěr na koupi družstevního bytu, pokud bude uskutečněn jeho následný převod do osobního vlastnictví do 12měsíců. Zjednodušeně by se dalo říct, že také stavební spořitelny jsou ochotny nabídnout poměrně vysoké úvěry bez nutnosti okamžité zástavy.

Která varianta se Vám nejvíc vyplatí zjistíte prostřednictvím odborného finančního poradce. Ten Vám srovná ty nejlepší nabídky bank i stavebních spořitelen.

Finanční navigátor Vám ZDARMA poradí

  • Konzultace a poradenství zdarma.
  • Zdarma pro Vás provedeme výběrové řízení na Váš úvěr.
  • Poradíme Vám s výběrem úvěru tak, aby byl skutečně výhodný nejen z pohledu úrokové sazby, ale i dalších poplatků.
  • V případě realizace úvěru nic neplatíte!
  • Garantujeme nejlepší podmínky, nezastupujeme žádnou stavební spořitelnu ani banku.


Stačí zanechat kontakt a my Vám zavoláme.