Blížíme se americkým praktikám. Češi se mezi sebou budou více soudit. K čemu je vlastně tato informace pro obyčejného člověka dobrá? Je zásadní!

Je to hodně dáno, co nám to Nejvyšší soud prozatím spočítal stanovením „odrazové ceny“ za lidské zdraví. Soudci NS spolu s dalšími specialisty vytvořili pomůcku pro rozhodování soudů ve sporech o náhradu za ztížené společenské uplatnění.

„Cenu“ zdraví „ocenili“ na čtyřsetnásobek průměrné hrubé nominální mzdy, tedy na částku 10 051 200,- Kč. Je však stanovena pro „průměrnou osobu, průměrného věku a průměrné aktivity“. Závisí tedy na dalších okolnostech a může se vyšplhat na 20 000 000,- Kč! Navíc, průměrná nominální mzda roste, poroste tedy i případné odškodnění. Tolik suchá zpráva médií.

Rizika

Odškodnění osob zraněných při dopravních nehodách se kryje z povinného ručení. Zde je tedy na místě zvážit, zda limity pojistných částek pro škody na zdraví odpovídají výše uvedené skutečnosti. V opačném případě totiž hrozí, že plnění nemusí dostačovat. Následně by poškození vymáhali zbytek po viníkovi nehody. Navíc smlouvy uzavřené do konce roku 2013 neobsahují krytí plnění za „psychickou újmu“ a celou řadu dalších situací. Řidič takového vozu, které ublížilo, by pak platil ze svého.

Daleko více je však v našich krajích podceněna tzv. občanská odpovědnost. Tu většina obyvatel neřeší vůbec, nebo v částkách do 2 milionů korun. Riziko, že svojí neopatrností při lyžování či jízdě na kole způsobím jinému zranění tu existuje. Vlastník psa zodpovídá za zranění a veškeré škody, které zvíře způsobí. Nelze ovšem pominout i možnost situace, kdy pes či dítě vběhnou na vozovku a způsobí autonehodu. Její důsledky ve finančním odškodnění mohou být nedozírné jak po zdravotní, tak i hmotné stránce a pohybovat se v řádu desítek milionů korun.

Vyplatí se pojištění občanské odpovědnosti?I při dětských hrách si ratolesti mohou nechtěně ublížit. Nám rodičům pak, kromě nepříjemného pocitu, může vyjít rozhodnutí soudu o náhradě škody až příliš draho.

 • Vytopím při spaní ve sprše 9 pater pode mnou
 • Dítě či pes shodí regál s jídlem, elektronikou
 • Pes potrhá a zašpiní někomu oblečení, pokouše ho, či způsobí autonehodu
 • V obchodě rozbiji lahve vína
 • Srážka s lyžařem na sjezdovce
 • Dítě poleje v hotelu koberec
 • Při jízdě na kole srazím chodce nebo někoho zraním

Občanský zákoník - strašák, nebo ochrana?

Dosud má pojistku občanské odpovědnosti sotva 30% lidí. Navíc na velmi nízké částky. Reakce, že jsou to zbytečně vyhozené peníze pojišťovně neobstojí. Odškodnění zraněného se může pohybovat v nehorázných částkách a dopravní nehoda v sumách astronomických.

Nechtěné vytopení sousedů bydlících pod bytem majitele může vyjít na několik mnoho desítek tisíců korun. Pohybová aktivita dítěte v prodejně elektroniky s následnou likvidací zboží způsobenou nekontrolovatelným přesunem křehkých výrobků z regálu na podlahu může šplhat do stovek tisíc.

Netřeba vymýšlet další možnosti, které se stávají „jen ve špatném filmu“ a zdůvodnění, že „mně se to stát nikdy nemůže". Existují řady lidí, kteří by podobný risk už nezopakovali.

Občanskou odpovědnost by každý měl brát vážně

Platností Nového občanského zákoníku od 1.1.2014 se můžeme v případě vlastního poškození třetí osobou domáhat astronomických částek jako náhrady. Totéž však platí i naopak! Je třeba pečlivě provětrat své pojistné smlouvy a výrazně povýšit částky u občanské odpovědnosti.

Výhody setkání s nezávislým odborníkem na finance

 • Nezávazná a bezplatná konzultace
 • Vyhledání veškerých úsporných možností
 • Vyřízení administrativy na jednom místě
 • Prodiskutování možných kombinací, na kterých ušetříte
 • Kalkulace více bankovních domů pro snazší orientaci bez ztráty vašeho drahocenného času
 • Výběr banky, která nejvíce vyhovuje vašim požadavkům
 • Nemusíte obíhat jednotlivé banky a zjišťovat rozdíly a dělat si náročnou analýzu

 

Finanční navigátor Vám ZDARMA poradí.

Zavoláme Vám

Stačí zanechat kontakt a my Vám zavoláme.