Životní pojištění se uzavírá na určitou dobu, která je stanovená ve smlouvě. Podle čeho se rozhodnout na jakou dobu pojištění uzavřít? A na co si dát pozor?

5 důležitých rad ohledeně doby pojištění

1) Pojistka by měla především u rizik, která s věkem rostou, fungovat pouze po dobu trvání tohoto nebezpečí. Oproti tomu rizika, jejichž doba na cenu vliv nemá - např. trvalé následky úrazu - je vhodnější pojistit na dobu co možná nejdelší. Poté, co pozbydou smyslu je může pojistník kdykoli vypovědět.

2) Při zvažování počtu let pojištění rizik si uvědomte, do kdy by dané nebezpečí neblaze ovlivnilo váš (či vaší rodiny) finanční tok.

3) U požadavku na co možná nejdelší doby rizik si nechejte udělat kalkulace od více pojišťoven. Setkáte se se zajímavými rozdíly.

4) Pokud jste „poněkud“ dříve narození, může se vám přihodit situace, že vám některá pojišťovna neumožní přijetí daného rizika do pojištění. Opětovně platí, zkuste jinou společnost.

5) Při odlišných dobách jednotlivých rizik se po ukončení jejich platnosti většinou pojistné nesníží, ale pojišťovna tyto finance „navíc“ investuje do mimořádného pojistného. Pokud si toto nepřejete, nechejte si přepracovat smlouvu.

Pozor, pokud chcete nyní ušetřit a nastavíte si krátkou dobu pojištění s tím, že poté uzavřete smlouvu novou, můžete pak narazit. Jednak v oblasti vyšší ceny za tatáž rizika (jste starší, tedy rizikovější, tedy dražší). Co se však může přihodit horšího – váš zdravotní stav se zhorší a pojišťovny vás pro „druhé“ období nemusí přijmout do pojištění, nebo za zřetelnou přirážku.


Příklad:
A) Pan Hůrka chtěl pojistku pro případ invalidity s klesající pojistnou částkou na 3 miliony korun. Do věku 65 let jej toto riziko vyšlo na 636 Kč měsíčně. Zkrácením doby pojištění do 60let věku bylo pojistné u téže pojišťovny pouhých 509 Kč měsíčně.

B) Paní Říkavá měla pojistku pro případ smrti s konstantní pojistnou částkou na 1 milion korun od svých 40let do současných 50let. Toto riziko ji dosud stálo 239 Kč měsíčně. Nově ji vydá z peněženky za totéž na dalších 10 let už 628 Kč měsíčně. Tedy celkem za 10 + 10 let zaplatí celkem 104 040 Kč.

Pokud by měla paní Říkavá pojistku od počátku na 1 milion ale na dobu 20 let, cena by po tuto dobu byla 407 Kč měsíčně, tedy celkem za celou dobu 97 680 Kč, navíc bez rizika přirážky ze strany pojišťovny.

Finanční navigátor Vám ZDARMA poradí

  • Konzultace a poradenství zdarma.
  • Zdarma pro Vás provedeme výběrové řízení na Vaši pojistku.
  • V případě realizace pojistky nic neplatíte!
  • Garantujeme nejlepší podmínky, nezastupujeme žádnou pojišťovnu.


Stačí zanechat kontakt a my Vám zavoláme.